האם לואיס קרול היה איש הקשת האוטיסטית?

גם מצגת הוידאו "לואיס קרול והקשר האוטיסטי" נוצרה על ידי איימי נלסון מ- "אספים למען החירות". אני שוב מודה לאיימי על שאיפשרה לי להביא כאן את הנוסח העברי של תמליל המצגת:
 אנשים רבים מאמינים שהסופר והמתמטיקאי לואיס קרול היה איש הקשת האוטיסטית. הדבר מוזכר בספרו של מייקל פיצג`רלד "אוטיזם ויצירתיות – האם יש קשר בין אוטיזם בגברים ליכולות יוצאות דופן" (Michael Fitzgerald, "Autism and Creativity",
Routledge, 2004) ובספרה של ג`ניפר אלדר "גבורי האוטיזם שלי" (Jennifer elder, "Different like me: My book of autism heroes", Jessica Kingsley Publishers, 2005).
 פרופסור מייקל פיצג`רלד, מטריניטי קולג` שבדבלין, מאמין שלואיס קרול הראה סימנים של תסמונת אספרגר. הוא מאמין שאנשים בעלי התסמונת הם לעתים קרובות מבריקים ובעלי כשורים מלוליים גבוהים מהממוצע. הוא הגיע למסקנתו לאחר שהישווה בין ההתנהגויות של מטופליו לבין ההתנהגויות המתוארות בביוגרפיה של קרול. הוא אמר שלתסמונת אספרגר יש יתרונות, שהיא הופכת אנשים ליצירתיים יותר. אנשים בעלי התסמונת נוטים להיות בעלי ריכוז עילאי. הם נוטים להתרכז מאוד העבודתם ולראות דברים מהפרט אל הכלל במקום מהכלל אל הפרט (כפי שרוב האנשים עושים). הוא אומר שזה מראה שעלינו לקבל אנשים חריגים ולהיות סבלניים כלפיהם.
 לואיס קרול כתב הרבה ספרי פרוזה ושירה לילדים ולמבוגרים, שהידועים בינהם הם "אליס בארץ הפלאות" ו- "אליס בארץ המראה". בנוסף, הוא כתב גם ספרים בנושאי עבודתו המתמטית וספרי חידות הגיון, שהקסימו אותו.
 צ`ארלס לוטווידג` דודג`סון נולד ב- 1832 בכפר דרסברי, שבמחוז צ`שייר שבאנגליה. מאוחר יותר, הוא התפרסם בשם העט שלו, לואיס קרול. הוא התגורר במחוז צ`שייר, עם משפחתו הגדולה, עד שמלאו לו אחת עשרה שנים. בשנותיו הראשונות, התחנך דודג`סון בבית הוריו. תפיסתו הייתה טובה ביחס לגילו. כשהיה בן תשע, כבר קרא ספרים למבוגרים. הוא כתב שירה וסיפורים קצרים מגיל צעיר. הוא היה כשרוני במיוחד והישגיו באו לו בקלות. בשנת 1852, הוא זכה בפרס וכשרונו המתמטי זיכה אותו במישרת מרצה למתמטיקה באוקספורד, בה החזיק במשך עשרים ושש השנים הבאות.
 דודג`סון היה בעל הליכה אסימטרית, נוקשה ומוזרה והוא היה מגמגם. התכונות הללו מרמזות על דיספרקציה, שהיא תכונה נפוצה אצל אנשי תסמונת אספרגר.
 בשנת 1856, החל דודג`סון לעסוק בצילום. במהרה הפך לצלם מצטיין ונודע כצלם בכל העולם. הוא נחשב כיום כאחד הטובים שבצלמי התקופה הויקטוריאנית. בשנת 1872, פורסם ספרו "אליס בארץ המראה". הספר כלל חידות שחמט והוא יותר הגיוני מ- "אליס בארץ הפלאות". זהו באמת ספר ראוי לציון. בשנת 1868, אביו מת ודודג`סון שקע בדיכאון שנמשך מספר שנים. בשנת 1876, יצר דודג`סון את עבודתו הגדולה האחרונה: "צייד הסנארק". זוהי פואמת שטויות פנטסטית המתארת את הרפתקאותיה של קבוצה מוזרה של יצורים דמיוניים. למרות שבשנותיו המאוחרות זכה בתהילה ובעושר, חייו השתנו אך במעט. הוא מעולם לא נישא, המשיך ללמד באוקספורד עד שנת 1881 והתגורר בעיר גילדפורד עד מותו בשנת 1898. ישנן אגודות העוסקות בחקר עבודותיו וחייו במקומות רבים בעולם, כולל צפון אמריקה, יפן, הממלכה המאוחדת וניו זילנד. עבודותיו עדיין מוערכות בכל העולם.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>