ראיון עם בראם כהן

 מתכנת המחשבים האמריקאי בראם כהן, שהתפרסם בזכות רשת הביטורנט שפיתח, הוא איש הקשת האוטיסטית.
 אני מביא היום ראיון עם בראם כהן, שנערך על ידי אלכס פלאנק, מפעיל אתר "כוכב שגוי".
הראיון המקורי (באנגלית) נמצא כאן. אני מודה לאלכס פלאנק על שהירשה לי להביא כאן את הגירסה העברית של הראיון:
 כאשר קראתי ראיון בשם "אפקט הביטורנט", שהופיע בגליון ינואר 2005 של כתב העת וויירד, הופתעתי לגלות שמפתח רשת הביטורנט, בראם כהן, הוא איש תסמונת אספרגר. לאחר שסיימתי לקרוא את הראיון, החלטתי לאתר את כהן ולשאול אותו מספר שאלות על השפעתה של תסמונת אספרגר על חייו המוצלחים מאוד. לבסוף מצאתי אותו באינטרנט והצלחתי לראיין אותו לגבי היחס שלו לתסמונת אספרגר. אני מודה למר כהן על שהתפנה מלוח הזמנים העמוס שלו בכדי לענות על השאלות המעט אישיות האלה.
 כהן החל לעבוד על ביטורנט באפריל 2001. מאז יצאה טכנולוגיה זו לאור, בקיץ 2001, היא הפכה במהירות לאחת משיטות הפצת הקבצים המובילות בעולם, במיוחד במוצרי קוד פתוח, כגון לינוקס. האופי המבוזר של ביטורנט מאפשר ליחיד או לחברה לשתף את הקבצים שלהם מבלי שיהיו מוטרדים מרוחב הפס. כל לקוח המוריד קובץ מהרשת יתרום בדרך כלל חלק מרוחב הפס שלו אשר, בצירוף רוחבי הפס של שאר הלקוחות המורידים את הקובץ, יהיה די גדול, מה שהופך אותה להרבה יותר מהירה מטכנולוגיות כגון גנוטלה (או קאזה).
 מכיוון שיש כבר המון מידע על ביטורנט, הראיון הזה נוקט בגישה אחרת ומתרכז בתסמונת האספרגר של כהן. סיפורו של כהן מהווה השראה יוצאת מהכלל לאלה מאתנו שיש להם אספרגר, וסביר שיהווה השראה גם לאנשים נטולי אספרגר (מצטער, האספרגר מקשה עלי לדעת מה אנשים אחרים יחשבו, אז אני רק מנחש שהסיפור יהווה השראה ;-). אני יודע שרבים ממכם, בעלי האספרגר, נמצאים בנקודות שפל בחייכם, אבל זה רק באופן זמני! גם בראם היה שם וכיום הוא אחת הדמויות המכובדות ביותר בתחום מדעי המחשב.
 כוכב שגוי: כיצד עזרה לך תסמונת אספרגר בתחום התכנות?
     בראם כהן:  או, הה, אני לא יודע. אני נוטה לפתח כפייתיות לנושאים טכנולוגיים, ויש לי טווח קשב מאוד ארוך, ואלה כמובן תכונות טובות בשביל להיות מתכנת, והן נראות כמו תכונות של אספרגר, אבל מכיוון שאין לי גירסה נטולת אספרגר של עצמי, אז קשה להשוות.
 כוכב שגוי: איך היו החיים בבית הספר?
     בראם כהן: שנאתי את בית הספר ונשרתי מהמכללה. ירדו עלי הרבה בבית הספר והיה לי קשה למצוא חברים.
 כוכב שגוי: זה היה נכון גם לגבי. קשה לי להתרכז בדברים שלא מעניינים אותי. יש לך את הבעייה הזו?
     בראם כהן: כן, אני מאוד גרוע בעבודה על דברים שנראים חסרי תכלית (עם דברים לא מעניינים אני בדרך כלל מסוגל להתמודד). זה גרם לי לבעיות במספר מקומות עבודה, במיוחד כשהעבודה הייתה לעדכן תוכנות שנכתבו בצורה גרועה מלכתחילה.
 כוכב שגוי: אז לימדת את עצמך את השפות שאתה יודע?
     בראם כהן: אבא שלי לימד אותי בייסיק ואת היסודות של C. את כל השאר למדתי בעצמי, אפילו סיבוכיות חישובית למדתי בעצמי. אבל זה בעיקר בגלל הגיל שלי יותר מכל דבר אחר – בתקופה בה למדתי בבית הספר עדיין כמעט ולא לימדו תכנות.
 כוכב שגוי: כיצד הכרת את אישתך? [לרבים מאתנו, בעלי האספרגר, יש קשיים בקשרים רומנטיים].
     בראם כהן: הכרתי את אשתי כי היא הכירה מישהו שעבד אתי. אני לא רוצה לפרט בנושא.
 כוכב שגוי: אני מבין וזה בסדר גמור. כיצד השפיע האספרגר על נסיונותיך למצוא עבודה [או להחזיק בעבודה]?
     בראם כהן: בנושאי עבודה תמיד הייתה לי גישה רעה, בזה שאני לא מוכן לעבוד במקום שיש בו שעות עבודה קשיחות או שצריך להתלבש בו בצורה מסויימת. אני לא יודע אם זה קשור לאספרגר, ניראה לי שזה פשוט הגיוני.
 כוכב שגוי: רבים מאיתנו יסכימו אתך על כך. יש עוד משהו שאתה רוצה להוסיף [על תסמונת אספרגר באופן כללי]?
     בראם כהן: על תסמונת אספרגר באופן כללי, אני רוצה להעיר שאף פעם לא ממש הבנתי שיש לי אותה עד שהתחלתי ללמוד כמה כללים חברתיים בסיסיים והבנתי את חומרת הבעייה שלי.
     זה מאוד מתסכל עכשיו, כי אני זוכר אירועים בחיי מספיק טוב בשביל להבין עכשיו מה אנשים חשבו בזמנו, למרות שלא היה לי אז מושג מה קורה, אבל כמובן שאין אפשרות לשוב לעבר ולהסביר את זה לעצמי.
 כוכב שגוי: ניראה שהרבה אנשים מרגישים ככה כאשר הם מגלים בשלב מאוחר בחיים. עם מה הכי קשה לך במצבים חברתיים?
     בראם כהן: אין דבר אחד שגורם לבעיות, זה חוסר כללי של יכולת לקרוא הבעות פנים, ושל יכולת לבטא מחשבות באמצעות הבעות פנים בצורה נכונה (יש כמובן גם אותות חברתיים נוספים, אבל במקרה שלי למדתי להתחיל מהבעות הפנים ואחר כך כל השאר כבר נהייה קל).
     לפעמים אני עדיין מתעייף ומאבד הכל. כשזה קורה, אני משתדל להמנע מיצירת קשר עיין. למרבה המזל, אנשים מאוד מקבלים אותך כשאתה לפתע `הולך לאיבוד`, אז אם אני מתנהג מוזר על יד אנשים ביום אחד ואז אני די מתקשר ביום שאחריו, הם בדרך כלל מבינים שהייתי פשוט עייף או מוסח או משהו.
 כוכב שגוי: זה לגמרי לא שייך, זה יותר משהו שאני שואל את כל מי שאני מדבר אתו: איזו מערכת הפעלה אתה מעדיף?
     בראם כהן: אני שונא להתעסק עם מחשבים באופן כללי, אז אין לי כל כך מושג במערכות הפעלה. לא מזמן זכיתי להתעללות ממכונת "חלונות", אז זו המערכת שאני הכי שונא כרגע.
 כוכב שגוי: הה הה. טוב, אני לא רוצה לגזול ממך יותר מדי מזמנך. תודה עבור העזרה!
     בראם כהן: על לא דבר.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>